KAPAT

MERHABA

Eğitimlerimiz ve Akademimiz hakkında bilgi almak istiyorsanız biz sizi arayabiliriz.

* simgeli alanların doldurulması zorunludur.
En kısa zamanda size dönüş sağlayacağız.

 

Zeka Türlerine Göre Bazı Meslek Alanları

Sözel/Dilbilimsel Zekâ

Meslek grupları açısından incelendiğinde, sözel/dilbilimsel zekâ yeterlilikleri fazla olan bireylerin siyaset, edebiyat, hukuk, dilbilim, sanat ve iletişim alanlarında başarı kazandıkları görülebilmektedir. Bu doğrultuda; politikacılar, yazarlar, şairler, hukukçular, dilbilimciler, tiyatrocular, sunucular, editörler ve gazeteciler sahip oldukları yüksek sözel/dilbilimsel zekâ aracılığıyla başarıya ulaşan kişilerdir.

Mantıksal/Matematiksel Zekâ

Bilim adamları, mühendisler, muhasebeciler, satış uzmanları, istatistikçiler, bilgisayar programcıları ve ekonomistler mantıksal/matematiksel zekânın baskın olduğu meslek gruplarıdır.

Görsel/Uzamsal Zekâ

Mimarlar, denizciler, pilotlar, heykeltıraşlar, ressamlar, izciler, avcılar, 
dekoratörler, tasarımcılar ve kameramanlar görsel/uzamsal zekâlarını en üst düzeyde kullanan kişilerdir.

Müzikal/Ritmik Zekâ

Müzisyenler, şarkıcılar, besteciler, orkestra şefleri, koristler ve müzik aleti üreticileri müzikal/ritmik zekâsı güçlü bireylerdir.

Bedensel/Duyudevinimsel Zekâ

 Spor, dans ve sanat alanlarında büyük başarılara imza atabilmektedirler. Bu bağlamda bale, heykel, pandomim gibi sanat dallarında faaliyet gösteren sanatçılar, sporcular, koreograflar ve cerrahlar bedensel/duyudevinimsel zekâ aracılııyla mesleklerini icra etmektedirler.

Kişilerarası/Sosyal Zekâ

Liderlik, yönetim ve organizasyon ile adaptasyon gibi avantajlar sunmaktadır. Bu nedenle politikacılar, eğitmenler, aktörler, yöneticiler, işletmeciler, psikologlar, pazarlama iletişimi uzmanları ve turizm sektörü çalışanları kişilerarası/sosyal zekâları kuvvetli kişilerdir.

Öze Dönük/Kişisel Zekâ

 Psikologlar, psikoterapistler, teologlar, filozoflar, yazarlar, ressamlar ve heykeltıraşlar öze dönük/kişisel zekâları kuvvetli olan meslek gruplarıdır.

Doğa Zekâsı

 Biyoloji, zooloji, jeoloji, tarım, botanik ve doğa sporları gibi alanlar ile yakından ilgilidir. Dolayısıyla çiftçiler, botanik bilimciler, biyologlar, ziraatçılar, bahçıvanlar, fotoğrafçılar, dağcılar, peyzaj mimarları, zoologlar ve jeologlar doğa zekâsı gelişmiş kişilerdir.

Varoluşçu Zekâ

Teoloji, felsefe ve tasavvuf ile yakından ilgili olduğunu ifade etmek mümkündür.

 

Bilgi ve İletişim


Bu form üzerinden en hızlı şekilde talebinizi iletebilirsiniz.
En kısa sürede ekibimiz size geri dönüş sağlayacaktır.

Yükleniyor
Yükleniyor...